Zabieg usunięcia zaćmy ostatnią szansą dla pacjentów

zabieg usuniecia zacmy

Wielu Polaków zmaga się z zaćmą. Jest to bardzo niebezpieczna choroba, której najgorszym skutkiem może być utrata wzroku. Stąd też tak ważny jest czas i odpowiednie leczenie. Na obecną chwilę, najskuteczniejszą metodą jest zabieg usunięcia zaćmy.

Co to jest zaćma?

Zaćma, inaczej nazywana kataraktą, jest to zmętnienie soczewki oka. Na obecną chwilę wyróżniamy cztery typy zaćmy: naturalną, wrodzoną, cukrzycową i pourazową. Pierwsza z nich, czyli zaćma naturalna, jest najpopularniejszym przypadkiem katarakty. Dotyczy ona starszych osób, najczęściej tych, które ukończyły 60-ty rok życia, i jest naturalnym procesem, który wiąże się ze starzeniem naszego organizmu. Z kolei zaćma wrodzona dotyczy głównie noworodków, a czasem też kilkuletnich dzieci. Ten rodzaj choroby wiąże się z wadą genetyczną, która ujawnia się albo zaraz po urodzeniu albo kilka lat później. Z kolei zaćma cukrzycowa związana jest z zaburzeniami procesów metabolicznych spowodowanych inną niebezpieczną chorobą metaboliczną, jaką jest cukrzyca. Jeżeli chodzi o zaćmę pourazową to dotyczy ona osób, które, w dzieciństwie, bądź też już w dorosłym życiu, miały poważny uraz głowy. Tutaj też istnieje dodatkowe niebezpieczeństwo, ponieważ choroba nie zawsze objawia się zaraz po wypadku. Obojętnie od tego, na który rodzaj zaćmy byśmy chorowali, to katarakta objawia się przede wszystkim nieostrym widzeniem, efektem dwojenia się w oczach, a także łatwym męczeniem się oczu podczas czytania i łzawieniem naszego narządu wzroku. Ponadto osoby, które borykają się z tym problemem, często nie widzą w ciemnościach, a w trakcie dnia, gdy świeci światło słoneczne, mają wrażenie, że je ono oślepia.

Współpraca polsko-czeska

Jak już wspomniałam na początku artykułu, najskuteczniejszą formą leczenia tej przypadłości jest zabieg usunięcia zaćmy. Na obecną chwilę polski pacjent ma wybór, czy chce się leczyć w kraju, czy poza jego granicami. W Polsce leczenie katarakty jest bardzo uciążliwe dla pacjenta. Wynika to z faktu, że na operację przez NFZ trzeba bardzo długo czekać, a proces wykonania odpowiednich badań również trochę trwa. Z kolei prywatny zabieg usunięcia zaćmy nie jest w zasięgu portfela przeciętnego obywatela. Dlatego też coraz więcej pacjentów decyduje się na leczenie poza granicami naszego kraju. Polacy w szczególności chętnie wybierają opcję usunięcia zaćmy w Czechach. Na obecną chwilę operacja ta kosztuje 2,5 tys. zł. Na nasze szczęście, możemy ubiegać się o refundację w NFZ po powrocie do Polski. Wystarczy złożyć tylko wniosek o zwrot kosztów świadczeń opieki zdrowotnej poza granicami kraju i uzbroić się w odrobinę cierpliwości. Po 30 dniach NFZ zwróci nam około 2,1 tys. zł z zainwestowanej kwoty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *