Usuwanie zaćmy Czechy: długie kolejki na krótki zabieg…

usuniecie zacmy czechy

Zaćma to bardzo popularna choroba, która dotyka głównie starsze osoby. Na szczęście można ją całkowicie wyeliminować. Potrzeba tylko przeprowadzić prosty zabieg. Trwa on 20 minut i jest bezpieczny, ale terminy w ramach NFZ ciągną się miesiącami. Alternatywa jest leczenie w Czechach. Na czym to dokładnie polega i kto może na tym skorzystać.

Co daje dyrektywa transgraniczna?

W ramach dyrektywy transgranicznej można korzystać z zagranicznej opieki medycznej. Jest ona dostępna dla Polaków z aktualnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Można leczyć się w dowolnym kraju Unii Europejskiej. Zagraniczne zabiegi są refundowane przez NFZ. W praktyce jednak trzeba zapłacić z własnej kieszeni za leczenie, jednak potem można udać się do po zwrot kosztów do najbliższego oddziału NFZ. Obecnie można liczyć na 2 tys. 100 zł. Koszty, jakie faktycznie trzeba ponieść to zaledwie kilkaset zł. Do tego można dodatkowo wliczyć cenę za dojazd na miejsce czy też wynajęcie noclegu niedaleko szpitala w Czechach. Trzeba się bowiem zgłosić następnego dnia na zabieg. Można tylko przyjechać tam i powrotem, ale wygodniej jest zostać na miejscu i po zabiegu zgłosić się do specjalisty. To jest bardzo ważne, żeby przekalkulować sobie wszystkie koszty i zdecydować, czy zostaniemy w Czechach dłużej czy też będziemy szukać dojazdu z powrotem. Jeśli ktoś mieszka niedaleko czeskiej granicy może lepiej byłoby dojechać na miejsce i z powrotem własnym transportem. Trzeba jednak pamiętać, że należy wziąć ze sobą kierowcę, bo tuz o zabiegu nie można samemu prowadzić pojazdu.

Dlaczego nie w Polsce?

Usuwanie zaćmy Czechy z roku na rok staje się popularniejsze niż w naszym rodzimy kraju. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w Polsce kolejki na zabieg są bardzo długie. Wiele osób nie może sobie na to pozwolić. Katarakta w przejrzałej formie jest już niemożliwa do wyeliminowania i skutkuje całkowitą utratą wzroku. Do wyboru jest jeszcze leczenie prywatne, jednak tu trzeba liczyć się z kwota rzędu 3-4 tys. zł, na co nie stać wszystkich, a już zwłaszcza emerytów, bo to ich najczęściej dotyka to schorzenie. Emerytura, która dostaje bardzo często ledwo wystarcza na skromne życie. W takiej sytuacji warto poszukać alternatywy, a usuwanie zaćmy Czechy jest nią bez wątpienia. Stąd tez cieszy się tak dużą popularnością. Pewnie sytuacja wyglądałaby inaczej, gdyby nasza służba zdrowia funkcjonowała znacznie prężniej, jednak póki co korzystanie z zagranicznej opieki medycznej wydaje się optymalnym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *