Usunięcie zaćmy: Jak się przygotować do zabiegu?

usunięcie zaćmy

Zapisałeś się na zabieg zaćmy i czekasz teraz na nadejście wyznaczonego terminu? A może chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat zaćmy? Jeśli na któreś z pytań odpowiedziałeś „tak”, to idealnie trafiłeś. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, jak się przygotować do zabiegu usunięcia zaćmy.

Zanim zostaniesz poddany zabiegowi

Zanim zostanie ustalony termin zabiegu niezbędne jest wykonanie pomiaru wielkości oraz kształtu oka. Zadaniem okulisty jest dobranie odpowiedniej soczewki, która skoryguje ostrość Twojego wzroku. Pamiętaj jednak, że dobór soczewek to coś więcej niż tylko przeliczenie odpowiedniej wartości. Jest to bardzo istotna kwestia, którą koniecznie musi przeprowadzić znający się na tym specjalista. On z kolei przy wyborze soczewek opiera się na takich przesłankach jak: moc optyczna stosowanych w przeszłości okularów, rodzaj wykonywanej pracy, czy przyzwyczajenia pacjenta. Także Twoje oczekiwania odgrywają ogromne znaczenie. W końcu wybór soczewek to kluczowa decyzja, która ma spory wpływ na jakość Twojego życia po wykonanych zabiegu. Dlatego też odwiedź sprawdzonego okulistę, zanim zdecydujesz się na usunięcie zaćmy.

A jak wygląda rekonwalescencja?

Po wykonanej operacji, która trwa około 20 minut i jest całkowicie bezbolesna dla pacjenta, dzięki znieczuleniu miejscowemu, ostrość wzroku powinna ulec poprawie. Mimo tego, że usunięcie zaćmy jest prostą operacją i pacjent najczęściej tego samego dnia wraca co domu, potrzebna jest odpowiednia rekonwalescencja. Przede wszystkim po przeprowadzonym zabiegu powinieneś zostawać w stałym kontakcie ze swoim lekarzem. To właśnie jego rady i regularny kontakt z nim pomoże Ci wrócić do pełni sił. Poza tym okulista doradzi Ci również, w którym momencie możesz wrócić do pracy i podpowie, jak dbać o wzrok. Wskazane jest również stosowanie kropli w ciągu miesiąca od zabiegu. W tym czasie powinieneś również unikać podnoszenia ciężkich rzeczy lub uprawiania wyczerpującego fizycznie sportu. A jak długo trwa sama rekonwalescencja? Powrót do pełni zdrowia zależy od indywidualnej sytuacji. Standardowo przyjmuje się, że do miesiąca czasu pacjent będzie w pełni sił. Czasami jednak pacjent musi poczekać trochę dłużej na to, aby móc się w pełni cieszyć zdrowym wzrokiem. Wynika to z tego, jak szybko jego organizm się regeneruje i czy nie było żadnych powikłań. Także konsultacje z okulistą mają ogromne znaczenie i wpływ na to, jak długo powracamy do zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *