Ultrasonograf, czyli prawie magiczny sprzęt medyczny

Dziś wiele osiągnięć techniki już nikogo nie zadziwia, dziś nie zwracamy uwagi na kolejne odkrycie, ponieważ większość barier, jakie posiadali ludzie została już pokonana. Możemy latać, pływać, możemy porozumiewać się na wielkie odległości i to właściwie bez przesunięcia czasowego. Może zadziwić by nas zdołał wynalazek teleportacji, ale i to niekoniecznie. A przecież jeszcze nie dawno nieznana była większość możliwości. Pierwsze zdjęcie rentgenowskie, pierwsza rozmowa telefoniczna, czy lot samolotem były wydarzeniami, które wprawiły świat w zdumienie. To samo odnosi się do technologii wykorzystywanych w medycynie. Część z nich nawet nie była planowana jako technika medyczna.

USG w nowoczesnym gabinecie

Ultrasonografia była pierwotnie wymyślona nie jako technologia, która miała służyć medycynie, a raczej w metalurgii. Dzięki niemu miały być odnajdywane ubytki w metalach. Na szczęście jednak już w połowie dwudziestego wieku naukowcy nauczyli się stosować ten typ obrazowania w badaniach medycznych. Dziś już nie wyobrażamy sobie na przykład gabinetu ginekologicznego bez ultrasonografu. Szczęśliwi rodzice przychodzą do lekarza i marzą tylko o tym, żeby zobaczyć, jak ich dziecko się rozwija. Obecnie urządzenie USG zostało jeszcze bardziej udoskonalone i pozwala na oglądanie obrazu nawet w technologii 3D. aparat ultrasonograficzny wykorzystuje do swego działania ultradźwięki, to dzięki nim możliwe jest oglądanie tkanek miękkich znajdujących się wewnątrz ciała człowieka. Oprócz badania przebiegu ciąży USG jest sprzętem, który umożliwia jeszcze wiele innych zabiegów. Echokardiografia to zabieg, w którym można obserwować prace serca, a wykorzystuje on właśnie ultradźwięki, również dzięki nim możliwe jest wykrywanie kamieni nerkowych, czy kontrolowanie przepływu krwi. USG przydaje się nawet anestezjologom podczas usypiania pacjenta przed operacjami, czy zabiegami. W niektórych przypadkach bardzo ważna jest precyzja, aby lekarz wbił igłę ze środkiem usypiającym w odpowiednie miejsce, a może to uczynić dokładnie ponownie dzięki ultrasonografii. Te szerokie możliwości zastosowania sprawiają, że mało jest sprzętów medycznych, które cieszą się równie dużą popularnością, co właśnie USG.

Perfekcyjny sprzęt to dobre leczenie

Popularność tego urządzenia sprawia, że na rynku jest bardzo wielu jego producentów, bardzo wielu dystrybutorów i bardzo wiele sprzętów, które można kupić z drugiej lub kolejnej ręki. Dlatego ważną sprawą jest przypomnienie, że sprzęt medyczny wykorzystywany do leczenia ludzi musi spełniać odpowiednie normy i powinien być sprzętem, jak najlepszym, by uniknąć awarii oraz niewłaściwej pracy urządzenia, ponieważ może to zaważyć na leczeniu pacjenta. Zanim zakupimy ultrasonograf do naszego gabinetu to zadajmy sobie pytanie, jak często będziemy z niego korzystać i czy na pewno opłaca nam się oszczędzać, na tak ważnym elemencie naszego gabinetu. Lepiej kupić nowy sprzęt od dobrego producenta i sprawdzonego dystrybutora, niż żałować potem i zmagać się z ciągłymi usterkami.