Stomatolog Kraków przedstawia, jak dbać o zęby najmłodszych

Przyzwyczajenie to nasza druga natura, dobrze o tym wiemy. Dlatego staramy się wpoić, jak najwcześniej naszym dzieciom zdrowe nawyki, które, gdy raz przejmą będą prawdopodobnie utrzymywały aż do swojego dorosłego życia.

Leczenie dla dzieci

Przyzwyczajanie dzieci do stałej higieny jamy ustnej przebiegać powinno od najmłodszych lat przede wszystkim w domu rodzinnym. To rodzice pierwsi myją zęby swoim dzieciom, a później dbają o to, by maluchy nauczyły się szczotkować pierwsze mleczaki. Sprzyjają temu dostosowane do dzieci szczoteczki oraz pasty. Szczoteczki są malutkie, kolorowe, często z postaciami z bajek. Pasty z kolei są smakowe oraz nie zawierają substancji szkodliwych, gdy się spożyje trochę pasty, co dzieciom zdarza się wyjątkowo często. Stomatolog Kraków przekonuje, że doskonałym pomysłem jest wspólne mycie zębów. Celebracja tego momentu po każdym posiłku sprawi, że dziecku mycie zębów będzie się po prostu dobrze kojarzyło, z chwilami spędzonymi wspólnie z mamą lub tatą, a często również z rodzeństwem. Taka motywacja na pewno poskutkuje chętnym dbaniem o ząbki przez najmłodszych. Do pewnego czasu możemy kontrolować nasze dziecko, jednak w końcu wyrusza ono do przedszkola a później szkoły i co wtedy z jego zębami? W przedszkolach często maluchy mają swoje zestawy do mycia ząbków i z paniami opiekunkami udają się na wspólne mycie po wszystkich posiłkach, jakie spożywają w placówce. Występuje więc kontynuacja dla nauki przejętej od rodziców, a dla dzieci, które w domu nie otrzymały odpowiedniej edukacji jest to nauka dobrych nawyków od podstaw. W szkole coraz rzadziej niestety pamięta się o uczeniu dzieci higieny w praktyce. Tu raczej tylko na niektórych zajęciach omawia się zagrożenia związane z brakiem higieny w jamie ustnej.

Dentysta w szkole? Czy to możliwe?

Dawniej w wielu szkołach był na stałe obecny dentysta, dzięki czemu dzieci nie bały się do niego przychodzić, była to osoba, którą doskonale znały, stale się z nim spotykały, ich żeby pozostawały pod stałą kontrolą, dzięki czemu wszelkie choroby i ubytki można było bardzo szybko zwalczać, a później zapobiegać kolejnym. Dziś w szkołach zabrakło dentystów, ponieważ, jak wiele innych rzeczy, okazali się zbyt kosztowni w utrzymaniu. Odbija się to wyraźnie na stanie zębów najmłodszego pokolenia. Stomatolog Kraków Świątkowska sądzi, że dentysta w szkole mógłby w znaczący sposób poprawić coraz gorszą sytuację uzębienia naszych dzieci. Szczególnie tych, których rodzice nie dbają odpowiednio o higienę w domu. Rodziny z problemami, gdzie dzieci są zaniedbane, często głodne, a tym bardziej nie jest im zapewniona opieka dentystyczna. Aktualnie czynione są dość duże starania, aby jednak dentyści ponownie zagościli w szkołach, gdzie zachodzi taka potrzeba. Końcu koszta być może okażą się mniej ważne, niż zdrowie naszych najmłodszych obywateli.

Inne pomysły

Są również jeszcze inne pomysły na poprawę stanu uzębienia wśród młodzieży szkolnej. Między innymi wprowadzenie zakazu sprzedaży słodyczy i napojów słodzonych w sklepikach szkolnych. To prawo wchodzi w życie dokładnie wtedy, gdy dzieci idą do szkoły, czyli pierwszego września. Ma ono również na celu ograniczenie plagi otyłości dzieci. Czy przyniesie to przewidywane rezultaty? Na to pytanie będzie można odpowiedzieć dopiero w kolejnych latach, gdy zbada się i porówna stan uzębienia i otyłości z latami poprzednimi. Trzymamy kciuki, aby efekty pojawiły się, jak najszybciej. Inwestycja w dzieci na pewno się opłaci, ponieważ wyrosną z nich zdrowsi dorośli, którzy rzadziej będą korzystać z usług lekarzy, a także będą mogli wydajniej wykonywać swoje obowiązki w pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *