Skleroterapia cena i efekty – czy warto się jej poddać?

Problem niewydolności żylnej dotyczy znacznej części populacji. Zwłaszcza tyczy on kobiet po 50 roku życia i jest na tyle powszechny, że nie można obok niego przechodzić obojętnie. Znamiennie wskazuje na to liczba miejsc, gdzie wykonywana jest skleroterapia – http://alfamedycyna.pl/skleroterapia-leczenie-pajaczkow/. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, ile kosztuje skleroterpia oraz dlaczego powstają żylaki.

Z czego wynika problem żylaków?

Niewydolność układu żylnego i następcze występowanie żylaków wynika głównie z niewydolności systemu zastawkowego, zwłaszcza w obrębie tzw. żył przeszywających. Są to naczynia prowadzące krew z żył powierzchownych do głębokich naczyń podudzia. Wskutek tego u chorych występują charakterystyczne objawy kliniczne — szybsze męczenie się nóg (przy długim staniu albo siedzeniu), wieczorne obrzęki kończyn dolnych oraz żylaki i teleangiektazje (pajączki naczyniowe).

Przy zaniedbaniu przewlekłej niewydolności żylnej obserwować można poważne powikłania. Przebarwienia, zaniki tkanki podskórnej i owrzodzenia — szczególnie one prowadzić mogą nawet do amputacji kończyny!

Diagnostyka przewlekłej niewydolności żylnej

Przewlekła niewydolność żylna może być zdiagnozowana poprzez proste testy kliniczne (Próba Trendelenburga) i przez obserwację charakterystycznych objawów. Podstawą diagnostyki jest jednak przeprowadzenie badań obrazowych. Ultrasonografia z opcją Doppler (oceny przepływu naczyniowego) pozwala postawić diagnozę i określić stopień zaawansowania niewydolności żylnej.

Metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Jedną z elementarnych metod terapii niewydolności żylnej jest kompresjoterapia. Bardzo często wykorzystuje się ją po zabiegach flebologicznych jak choćby skleroterapia cena czy też terapii laserowej. W początkowym stadium choroby leczenie ograniczyć można do noszenia pończoch uciskowych przez większość dnia. Są jednak przypadki, kiedy zaleca się również ich zastosowanie w trakcie snu. Terapia jest wielomiesięczna i wiąże się z dyskomfortem dla chorych.

Istotą skleroterapii jest indukcja stanu zapalnego i zakrzepica chorej żyły, czego finalnym efektem jest zamknięcie i wchłonięcie żylaka. Ten typ zabiegu szczególnie dedykowany jest do pajączków naczyniowych lub niewielkich żylaków w obrębie skóry i tkanki podskórnej (do średnicy 4 milimetrów).

Przed zabiegiem przeprowadzana jest ocena z wykorzystaniem ultrasonografii z opcją Doppler. Pod kontrolą USG podaje się do żyły specjalny środek chemiczny, wywołujący stan zapalny. Całość procedury zajmuje około 20 minut i wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu pacjentowi zaleca się noszenie pończoch uciskowych przez okres minimum 30 dni. W tym czasie zaobserwować można obliterację (zamknięcie) poddanych leczeniu żylaków.

Skuteczność jednorazowej procedury określana jest na około 75%, a jej niezaprzeczalnym atutem jest prostota wykonania, niska skleroterapia cena oraz brak szczególnych powikłań. Do tych najczęstszych zaliczyć należy reakcje alergiczne (zawsze pacjenci są pytani o uczulenie!), rozlany proces zapalny, zmiany skórne (rumień), zakrzepica żył głębokich i w skrajnych przypadkach — martwica okolicznych tkanek. Skleroterapia może być wykonywana również ze zmodyfikowanym wariancie. Polega on na wtłoczeniu środka obliterującego wraz z gazem, co gwarantuje efektywniejszą dystrybucję środka i skuteczniejsze zamykanie naczyń na większym obszarze.

Patrząc na inwazyjność standardowych zabiegów operacyjnych i cenę obliteracji laserowej, skleroterapia okazuje się bardzo rozsądnym narzędziem leczenia następstw przewlekłej niewydolności żylnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *