Okulista z Gliwic: Jak walczyć ze zmęczonym wzrokiem?

okulista Gliwice

Bardzo wielu Polaków zmaga się ze suchymi i piekącymi oczami. Wynika to z faktu, iż prowadzimy siedzący tryb życia, który w dużej mierze polega na oglądaniu telewizji, czy pracy przed komputerem. Nic więc dziwnego, że nasze oczy szybko się męczą. Zobacz, jak możesz walczyć ze zmęczonym wzrokiem.

Zgubny wpływ telewizji

Suche, piekące, podrażnione oczy jest to, jak informuje okulista z Gliwic, problem, z którym zmagają się nie tylko dorosłe osoby, ale także i dzieci. Zarówno młodsze pociechy, jak i osoby po 60-tym roku życia, spędzają bardzo dużo czasu przed telewizorem. W szczególności emeryci zawyżają te statystyki, ponieważ wychodzi z nich na to, że przeciętna osoba po 60-tym roku życia spędza przed ekranem telewizora blisko 6 i pół godziny. Z tych badań wynika również, że innym niszczycielem wzroku bardzo lubianym przez Polaków jest także komputer. Przeciętny rodak spędza tygodniowo około 18h 20 min przed tym urządzeniem, co daje 40 dni spędzonym non stop przed komputerem wciągu roku. Jest to ogromna ilość czasu, która w chłodniejsze pory roku jeszcze bardziej się wydłuża.

Zadbaj o swoje oczy

Jest kilka sposobów, które pomogą nam zniwelować zły wpływ komputera i telewizora na nasz wzrok. Jednym z nich jest zainstalowanie za ekranem lampy, która przyda się w szczególności, gdy w pokoju panuje mrok, który oświetla jedynie ekran komputera lub telewizora. Ten kontrast pomiędzy jasnym ekranem, a pokojem, w którym panuje ciemność, nie są dobre dla naszego wzroku, ponieważ oczom bardzo ciężko jest przyzwyczaić się do tej zmiany w oświetleniu. Inną kwestią, o której musimy pamiętać jest zachowanie odpowiedniej odległości od telewizora czy monitora. Minimalna odległość wynosi co najmniej pół metra od nas, choć i przy takiej odległości musimy pamiętać o robieniu krótkich przerw, najlepiej co kilkanaście minut, a jeżeli nie ma takiej sposobności to co godzinę. Dobrze w takim przypadku jest zrobić sobie spacerek na dworze, ponieważ w takim przypadku najlepiej odpoczywa nasz wzrok. Jeżeli robimy sobie przerwę w domowym zaciszu to warto zrobić skupić na chwilę wzrok na wybranym punkcie w dali i wykonać kilka ćwiczeń, takich jak kreślenie gałkami ocznymi ruchów w kształcie „ósemki”. Okulista Gliwice zwraca również uwagę na problem z przesuszonymi oczyma. Jeśli się zmagamy się z tą dolegliwością, to powinniśmy pamiętać o jak najczęstszym mruganiu i piciu dużej ilości wody. Jeśli to nie pomaga to warto zakupić krople nawilżające, które uporają się z tym problemem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *