Najczęstsze schorzenia, najdłuższe kolejki i usuwanie zaćmy w Czechach

usuniecie zacmy czechy

Opieka medyczna w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Polscy pacjenci szczególnie narzekają na długi czas oczekiwania na potrzebny zabieg. Zwłaszcza, że nie każdy może sobie pozwolić na wykonanie go prywatnie. Wiąże się to przecież z bardzo dużymi kosztami. Jakie zabiegi są najbardziej wymagające pod względem długości oczekiwania na swój termin?

Stawy do wymiany – endoprotezoplastyka

Zabieg endoprotezoplastyki stawu biodrowego polega na wycięciu zmienionego chorobowo stawu i wszczepieniu elementu sztucznego, który ma pełnić funkcje zdrowego stawu. Czas oczekiwania na ten zabieg wynosi często od dwóch do czterech lat. Istnieje również problem z endoprotezoplastyką stawu kolanowego. Zależnie od placówki leczniczej na termin zabiegu czeka się nawet 4,5 roku i nieważne, że został oznaczony jako pilny. Zdarza się, że wymieniony staw, czy to biodrowy czy kolanowy, ponownie ulegnie uszkodzeniu i zabieg trzeba powtórzyć. Dla pacjenta są to więc kolejne miesiące oczekiwania z niesprawną nogą.

Wady zgryzu – konieczny aparat ortodontyczny

Aparat ortodontyczny często jest niezbędnym narzędziem do pozbycia się uciążliwej wady zgryzu, szczególnie dla dzieci, które dopiero kształtują swój aparat mowy. Czas oczekiwania na wizytę u ortodonty wynosi jednak od kilku miesięcy do nawet 4 lat. Jest to spowodowane głównie kontraktami zawieranymi między NFZ a gabinetami ortodontycznymi oraz mocami przerobowymi tych gabinetów. Są one w stanie zrobić nie więcej niż 15 aparatów miesięcznie. Na przyśpieszenie terminu wizyty mogą liczyć pacjenci ze specjalnym skierowaniem od logopedy. Pozostali muszą poczekać na swoją kolej lub zdecydować się na prywatne leczenie, które do najtańszych niestety nie należą.

Zaćma – krótki zabieg, długie kolejki

W porównaniu do innych państw europejskich to właśnie w Polsce czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy jest najdłuższy. Mimo iż sama operacja trwa 20 minut, to trzeba na nią czekać nawet 3 lata. W przypadku, kiedy zaćma dotknęła obu oczu i wzrok zupełnie odmówił posłuszeństwa, możliwe jest, że zabieg uda się przyspieszyć. Polscy pacjenci często decydują się na usuwanie zaćmy w Czechach, aby ominąć frustrujące kolejki. Dzieje się tak za sprawą dyrektywy unijnej, która zobowiązuje Narodowy Fundusz Zdrowia do zwrócenia kosztów leczenia za granicą. Refundacja wymaga oczywiście załatwienia paru formalności, jednak mamy pewność, że usuwanie zaćmy w Czechach nastąpi szybciej niż ten sam zabieg zaplanowany w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *