Labioplastyka – co to jest?

Labioplastyka jest zabiegiem chirurgicznym, którego celem jest korekta nieprawidłowych, bardzo często dużych i nierównych warg sromowych mniejszych u kobiet, u których nieprawidłowe rozmiary czy wygląd powodują stres emocjonalny podczas rozbierania się na basenie bądź w sytuacjach intymnych. Do oceny wielkości warg sromowych mniejszych należy wykonać ocenę ich stosunku do warg sromowych większych i łechtaczki.

Wargi sromowe mniejsze i ich rola

Wargi sromowe mniejsze pełnią bardzo ważną funkcję. Stanowią ochronę przed wnikaniem mikroorganizmów do pochwy. Poza tym skutecznie nawilżają ją w czasie pobudzenia seksualnego (za to odpowiedzialny jest gruczoł Bartholina) oraz zawierają gruczoły przedsionkowe mniejsze będące prawdopodobnie częścią tzw. punktu G. Dlatego też labioplastyka powinna być wykonana w sposób bardzo staranny i rozważny. Nie można podczas zabiegu chirurgicznego popełnić pomyłki.

Na czym polega labioplastyka?

W czasie zabiegu labioplastyki (zmniejszenia warg sromowych mniejszych) dochodzi do jednoczesnego usunięcia nadmiaru skóry, tkanki podskórnej oraz tkanki tłuszczowej. Lekarz odcina, w marginesie wcześniej ustalonym tkankę oraz ponownie zszywa skórę i tkankę podskórną. Zwykle wykonuje się to przy pomocy szwu ciągłego rozpuszczalnego, ale w zależności od indywidualnych możliwości gojenia się dopuszczalne są w tym przypadku pewne modyfikacje. Do wykonania tego zabiegu wykorzystuje się obecnie na ogół urządzenia emitujące fale radiowe, które dają świetne rezultaty.

Metody zmniejszania warg sromowych mniejszych

Znane są jeszcze inne metody zmniejszani warg sromowych mniejszych, które są oparte na modyfikacji chirurgicznego cięcia. Są to laser oraz tzw. zimny nóż chirurgiczny, ale to właśnie korekcja falami radiowymi pozwala na osiągnięcie zdecydowanie najlepszych efektów.

Powikłania i ryzyko

Każda pacjentka, która decyduje się na zabieg labioplastyki powinna wcześniej zostać poinformowana, jakie ryzyko z tym się wiąże oraz jakie mogą się pojawić powikłania. Przede wszystkim krótko po operacji pojawić może się krwawienie, co wymaga przeprowadzenie ponownego zabiegu i jego zatrzymania. Inne powikłanie to zakażenie rany pooperacyjnej i zmiana odczucia w zakresie sromu, a także asymetria warg sromowych, która wynika z różnego gojenia, przewlekły ból itd. Na życzenie pacjentki zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, sedacji ze znieczuleniem miejscowym bądź w znieczuleniu ogólnym.

Przebieg zabiegu

Na ogół labioplastyka, w zależności od stopnia trudności, trwa od 30 do 60 minut. Po operacji następuje jeszcze trwająca około 2 godziny obserwacja pooperacyjna. Potem pacjentka, o ile nic się nie dzieje, może opuścić ośrodek. Całkowity czas pobytu w klinice nie przekracza więc średnio 3-4 godzin. Przez pierwsze dni po zabiegu pacjentki na ogół czują się osłabione. Możliwa jest też niewielka bolesność w okolicach intymnych. W tym czasie można się posiłkować lekami przeciwbólowymi podawanymi doustnie, które są zapisane przez lekarza. Obrzęk rany ustępuje najpóźniej po 2 tygodniach od wykonania zabiegu.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Chirurgia redukcyjna warg sromowych nie jest wskazana u kobiet, które borykają się z aktywnymi chorobami zapalnymi czy nowotworami w obrębie narządu płciowego. Inne przeciwwskazania do wykonania zabiegu to nierealne oczekiwania pacjentki w stosunku do swojego wyglądu, a także zły stan zdrowia. Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie podstawowych badań, w tym badania krzepnięcia krwi.

Wskazania do wykonania zabiegu

Posiadaczki dużych warg sromowych mniejszych bardzo często skarżą się z powodu wielu dolegliwości i niedogodności – przeczulicy miejsc intymnych, bolesności sromu, nawracających infekcji i obtarć itd. Często nie mogą nosić wszystkich rodzajów bielizny. Wiele z nich nie akceptuje swojego wyglądu fizycznego w okolicach intymnych. Kwalifikacja do wykonania zabiegu odbywa się na ogół na wizycie konsultacyjnej. W czasie jej trwania lekarz omawia przebieg zabiegu oraz wybiera odpowiednią w danym przypadku technikę zabiegową.

Przygotowanie do zabiegu

Najlepszym terminem na wykonanie zabiegu labioplastyki jest okres między 7 a 15 dniem cyklu miesiączkowego. Operacja nie powinna być wykonywania w czasie trwania miesiączki. Trzeba też poinformować lekarza o wszelkiego rodzaju infekcjach, nawet zwykłym przeziębieniu. Na zabieg trzeba przyjść na czczo. Nie wolno jeść i pić na co najmniej 6 godzin przed zabiegiem. Dzień przed warto zastosować dietę lekkostrawną. Szczegółowych informacji na temat przygotowania się do zabiegu powinien udzielić lekarz podczas wizyty wstępnej.

Powiększenie warg sromowych

Rzadko pojawiają się natomiast pacjentki, które chcą dokonać powiększenia tłuszczem warg sromowych. Z tej opcji korzystają na ogół panie w wieku pomenopauzalnym, których wargi sromowe straciły z wiekiem młody wygląd. Dzięki wykorzystaniu tłuszczu można je odpowiednio wymodelować i odmłodzić. Niekiedy od razu poprawia się również napięcie skóry warg sromowych większych.

http://alfamedycyna.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *