Doskonałe źródło światła daje nam lampa chirurgiczna

lampa bezcieniowa

Jeżeli byliśmy kiedyś w szpitalu to na pewno pamiętamy te długie korytarze, metalowe łóżka, niesmaczne jedzenie, ale pamiętamy również chłodną kolorystykę wyposażenia oraz ścian, a nawet oświetlenia. Wszystko w szpitalu jest białe, zielone, albo ewentualnie wpadające w błękit. Nic nie jest tu przypadkowe. Ściany specjalnie malowane są na określone barwy, podobnie, jak sprzęt, a do tego jasne, mocne i chłodne światło potęguje ten efekt.

Chłodny szpitalny świat

Pewnie zastanawialiście się, czy nie można by trochę ocieplić szpitala, choćby przez pomalowanie go na cieplejsze, milsze dla oka kolory, a już na pewno sami byście wymienili wszystkie żarówki, gdybyście tylko mogli, żeby dawały światło, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni w jaszych domach, o lekko pomarańczowym odcieniu. Skoro nieraz w szpitalu spędzamy wiele czasu, dobrze by było, żeby był on przyjaźniejszy dla swoich pacjentów. Odpowiedzmy sobie jednak na pytanie, co jest ważniejsze? Żeby było przytulnie, czy żeby było czysto, a lekarze mogli pracować w sposób dokładny i precyzyjny. Chyba jednak ta druga rzecz wydaje się istotniejsza. Od zaradności i sprawności lekarzy zależy przecież, jak szybko wrócimy do naszego ciepłego domu i czy wrócimy tam zdrowi, dlatego koniecznym jest zachowanie niektórych elementów wyposażenia szpitala w takim stanie, w jakim jest teraz, na przykład lamp lekarskich.

Od oświetlenia wiele zależy

Jeżeli tylko możliwa by była w szpitalu zmiana oświetlenia, na pewno niejedna pielęgniarka i niejeden lekarz by się na to zdecydowali. Weźmy jednak po uwagę to, że lampa bezcieniowa daje gwarancję najlepszego oświetlenia, zwłaszcza tam, gdzie w grę wchodzi wykonywanie precyzyjnych zabiegów chirurgicznych. Odbiór przez nas światła danej lampy zależy od tego, jaką temperaturę barwowa ma ona. Temperaturę tę mierzy się w stopniach Kelvina i im jest wyższa, tym chłodniejsze światło daje. Właśnie te z wysoką temperaturas barwową są montowane w szpitalach, ponieważ ich światło najlepiej nadaje się do wykonywanej tam pracy. Lampy lekarskie świecą zazwyczaj za pomocą diod LED, które emitują chłodne światło, ale jednocześnie mają wiele zalet, przede wszystkim świecą naprawdę bardzo długo, nie nagrzewają powierzchni oświetlanej i są bardzo energooszczędne. Szpitale mają mało pieniędzy, więc taka oszczędność ma dla nich duże znaczenie. A brak nagrzania oświetlonej powierzchni cieszy chirurgów, który już nie muszą grzać się w świetle w czasie operacji, a jednocześnie ich stanowisko pracy na tym nie traci.

Szpitalna rzeczywistość

Szpital musi, więc pozostać tak oświetlony oraz tak umeblowany i zaaranżowany, ponieważ pozwala to na łatwe zachowanie czystości i sterylności pomieszczeń, co w tym miejscu jest niezbędne. Na białych meblach widać wszelkie niedociągnięcia w czystości i wtedy można łatwo je naprawić. Choć szpitalna rzeczywistość pewnie prędko się nie zmieni to jednak teraz już wiemy, że nie powinniśmy na nią narzekać, ponieważ po prostu jest praktyczna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *