Dobry stomatolog z Tych ostrzega, że próchnica to problem, którego nie można bagatelizować

stomatolog Tychy

Ponad 90% Polaków w swoim życiu choć raz zmagało się z próchnicą. Dla większości z nas, niestety, jest to standardowy sytuacja, którą traktujemy z lekceważeniem. Nie zdajemy sobie sprawę z konsekwencji, jakie niesie za sobą nieleczenie próchnicy. Zobacz, czemu mówi się, że próchnica nie niszczy tylko zębów.

Przerażające statystyki

Jak informuje dobry stomatolog z Tych, próchnica i choroby dziąseł to problem zdrowotny, które dotyczy praktycznie każdego z nas. Aż 99% Polaków ma próchnicę, a 98% cierpi na choroby przyzębia w różnym stadium zaawansowania. Te liczby są przerażające, a jeszcze bardziej są statystyki, które pokazują, że połowa z nas myje zęby 2 razy dziennie, a duży odsetek dba o higienę jamy ustnej jedynie 1 dziennie. Co więcej, jedna osoba na dziesięć nie myje zębów wcale. Jak widać są to przerażające liczby. Z czego one wynikają? Przede wszystkim z niewiedzy Polaków na temat samej choroby. A próchnica to nie tylko choroba, która niszczy zęby. Jej konsekwencje mogą być o wiele bardziej poważne, o czym będziecie mogli przeczytać w następnych akapicie.

Próchnica – śmiertelna choroba?

Czy próchnica może doprowadzić do śmierci? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Z czego to wynika? Warto w tym momencie przypomnieć sobie parę informacji z lekcji biologii. Mogliście na niej usłyszeć, że w naszej jamie ustnej znajduje się 300-400 gatunków bakterii. Większość z nich w ogóle nam nie szkodzi, ale, niestety, ta niewielka część może stać się powodem poważnych kłopotów. Do najgroźniejszych bakterii należą te, które niszczą nasze zęby i drobnoustroje, które znajdują się w zmienionych przez chorobę strukturach przyzębia. Nieleczona próchnica i choroby przyzębia mogą stać się źródłem zakażenia dla całego organizmu. W momencie, gdy bakterie wraz z krwią są przenoszone do odległych części ciała, mogą stać się przyczyną, która wywoła stan zapalny w obrębie płuc, stawów, nerwu wzrokowego, nerek, czy wsierdzia. W ten sposób jest inicjowana odpowiedź immunologiczna organizmu, której głównym zadaniem jest usunięcie stanu zapalnego. Działania tego systemu, niestety, mogą działać szkodliwe na nasze tkanki, tym samym je nieodwracalnie uszkadzając. W skrajnych przypadkach zapalnie zmienione przyzębie może spowodować tak groźne schorzenie, do którego w poczet wlicza się sepię, czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Nic więc dziwnego, że
dobry stomatolog Tychy ostrzega przed negatywnymi skutkami próchnicy i nawołuje do leczenie tej choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *